تبلیغات

درباره ما

بایگانی

آمار سایت

 • افراد آنلاین 1
 • بازدید امروز 26
 • بازدید دیروز 0
 • ورودی امروز از گوگل 0
 • ورودی دیروز از گوگل 0
 • بازدید این هفته 26
 • بازدید این ماه 38
 • بازدید این سال 296
 • بازدید کل 338
 • تعداد مطالب سایت 101
 • تعداد نظرات 0

شبکه های اجتماعی


سرویس سبک زندگی: گوشت گوسفند و گوساله هر دو گوشت قرمز می‌باشند و از لحاظ قیمت پروتئینی، تفاوت ‌چندانی با نیز ندارند . گوشت گوسفند بافت ترد و نرم‌تری داراست و سریع‌الهضم‌‌تر می‌باشد و بیشتر افراد به مصرف آن گرایش دارا هستند . در ادامه این مقاله را به نقل از اندازه می‌خوانیم .


خرید گوشت قرمز

چاق از این گوشت‌ها استفاده کنند

البته بافت داخلی و بیرونی گوشت گوسفند چربی بیشتری نسبت به گوشت گوساله دارااست و به همین دلیل اشخاصی که به چاقی، چربی خون بالا، فشارخون و بیماری قلبی عروقی بالا دچار هستند، بایستی کمتر آن را در برنامه غذایی‌شان بگنجانند .


ولی بهتر هست که کودکان در اکنون پرورش بمصرف بسیار گوشت قرمز رنگ می تواند عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد .


مراقب

سرطان روده باشید

یکی از دارای اسم و رسم ترین خطرات مصرف زیاد گوشت قرمز، ابتلا به سرطان روده ی بزرگ می‌باشد که این مسئله در پژوهش‌های متعدد، به ثابت رسیده هست . به تیتر مثال، گروهی از محققان اروپایی پس از چک عادات غذایی 500 هزار نفر به این نتیجه رسیدند، اشخاصی که هر روز دست‌کم 2وعده ی 80 گرمی‌ گوشت قرمز‌رنگ یا این که گوشت فرآوری گردیده (مثل سوسیس) مصرف می‌ کنند، در مقایسه با اشخاصی که کمتر از یک بار در هفته گوشت قرمز می‌ خورند، یک سوم بخش اعظم در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بلندمرتبه میباشند .


میل کردن

گوشت تحقیق دیگری که پژوهشگران آمریکایی روی 148 هزار نفر انجام دادند نیز نشان اعطا کرد اشخاصی که زیاد گوشت قرمز‌رنگ مصرف می ‌کنند، 13 تا 15 درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ میباشند .


دانشمندان دست اندرکاران متعددی را در ساخت سرطان به دنبال مصرف گوشت قرمز‌رنگ تبهکار کرده‌اند . یک عدد از این مواد سرطان ‌زا، آمین‌های هتروسیکلیک (HCAs) است که به دنبال کباب کردن یا سرخ کردن گوشت ساخت می گردد . اما این ادغام در صورت پختن مرغ و ماهی در دمای بالا نیز تولید می‌ شود، بنابراین نمی‌ تواند جنایتکار با اهمیت باشد .


جنایتکار بعدی که به ویژه در گوشت‌های فرآوری گردیده چشم می ‌شود، ترکیبات نیتریت هست . این ترکیبات که در کارخانجات برای تداوم اکثر مواد غذایی به آن ها اضافه می‌ شوند، سرطان ‌زا می‌باشند .


ولی تبهکار دارای اهمیت به لحاظ می ‌رسد ترکیب "هم– آهن" باشد . "هم" قسمتی از با اهمیت هموگلوبین می‌باشد و هموگلوبین هم بخشی از حساس ساختار گلبول قرمز رنگ خون میباشد . به عقیده ی پژوهشگران، ترکیب هم - آهن که در گوشت قرمز رنگ دو برابر مرغ و ماهی است، به سلول‌های پوششی روده ی تبارک آسیب می‌ رساند و سبب ساز رویش غیر طبیعی و سرطانی شدن آنها می ‌شود .


به غیر از سرطان روده ی بزرگ، به لحاظ می‌ رسد که مصرف گوشت قرمز رنگ خطر ابتلا به سرطان پانکراس (لوزالمعده) را هم ارتقا می‌ دهد . سرطان پانکراس یک عدد از بدخیم ‌ترین سرطان‌هاست و نتایج یک تحقیق که در خبرنامه انستیتو ملی سرطان آمریکا (National Institue of cancer) به چاپ رسیده میباشد نشان می ‌دهد که مصرف مضاعف گوشت قرمز، خطر ابتلا به سرطان پانکراس را 50 درصد و مصرف دوچندان گوشت فرآوری شده (مانند سوسیس) این خطر را تا 68 درصد ارتقاء می ‌دهد .


مخاطرات

دیگری هم هست! گوشت قرمز‌رنگ علاوه بر موردها فوق، مخاطرات دیگری نیز دارااست . به عنوان مثال گوشت قرمز رنگ حاوی اسیدهای چرب اشباع فراوانی است که وجود آنها یک دلیل شناخته گردیده ی بیماری‌های قلبی به شمار می رود .


از سوی دیگر مصرف گوشت قرمز رنگ دوچندان باعث ابتلا یا این که تشدید بیماری نقرس می ‌شود . در بیماری نقرس، مقدار اسید اوریک خون بالا می رود و رسوب کریستال‌های اسیداوریک در مفاصل، باعث درد شدید می‌ شود . اسید اوریک در اثر تجزیه پروتئین‌ها ساخت می ‌شود و می دانید که گوشت قرمز‌رنگ مبداء کاملی از پروتئین میباشد .


علاوه بر موردها فوق، پژوهشگران دانشگاه منچستر انگلستان در مطالعه ‌ای که روی 25 هزار نفر انجام دادند به این نتیجه رسیدند که مصرف بسیار گوشت قرمز باعث ارتقا خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی می ‌شود . سرطان غدد لنفاوی، سرطان کیسه ی صفرا ، سرطان پروستات و . . . هم از پاراگراف بیماری‌هایی می‌باشند که ارتباطی میان آنها و مصرف گوشت قرمز رنگ دیده گردیده است .


گوشت

کمتر، زندگی طولانی ‌تر با تلاوت مطالب فوق مسلما خویش به‌‌ خود به این سود رسیده‌اید که درصورتی که کمتر گوشت قرمز رنگ بخورید، بخش اعظم زندگی می ‌کنید، ولی گروهی از دانشمندان آلمانی برای سفت کاری تحقیقی در این مورد انجام دادند . آن‌ها 2هزار فرد 10 تا 70 ساله را که گوشت یه خرده ‌مصرف می‌ کردند یا ابدا گوشت مصرف نمی ‌کردند، در بین سال های 1978 تا 1999 قضیه پیگیری قرار دادند .


در این مدت به ازای هر 100 مسئله مرگ در جمعیت عمومی، 59 مورد مرگ در این تیم مشاهده شد . ولی این تحقیق نشان بخشید که انقطاع بی نقص مصرف گوشت هم عمل عاقلانه‌ای نمیباشد .


محققان همین جمعیت 2هزار نفری را به 3 گروه تقسیم کردند: گروه اول به هیچ عنوان گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات نمی خوردند . گروه دوم صرفا گوشت نمی خوردند، ولی لبنیات و تخم‌مرغ مصرف می‌ کردند و تیم سوم گاهی گوشت نیز می ‌خوردند .


این تحقیق نشان داد که به ازای هر 100 زمینه مرگ در تیم اول، 66 نفر در مجموعه دوم و 60 نفر در مجموعه سوم جان خود را از دست دادند .


براین اساس مهم ترین فیض ‌ای که از این تحقیق می ‌توان گرفت این است: گوشت بخورید، اما به اندازه ی متعادل .


رژیم

متعادل با دقت به موارد فوق، در مجموع پزشکان مصرف حداکثر 80 تا 90 گرم گوشت در روز را مناسب می ‌دانند، ولی مقادیر بیشتر از آن را پیشنهاد نمی ‌کنند . بیماری‌هایی نیز مانند سرطان روده ی بزرگ، سرطان سینه، نقرس و . . . اکثر اوقات مربوط به کسانی هست که مقادیر زیادی گوشت در طول روز مصرف می ‌کنند .

البته در سرزمین ما سرانه ی مصرف گوشت در روز در حدود همین 80 گرم میباشد و معمولا بیشتر از آن مصرف نمی ‌شود . به همین استدلال بیماری‌هایی که ذکر کردیم، اکثر در کشورهای غربی که مقادیر بیشتری گوشت قرمز به چهره استیک و . . . در ارتفاع روز مصرف می ‌کنند، یک معضل اکثر ی بهداشتی به شمار می ‌رود .


قبل از این، برای داشتن یک رژیم متعادل، توصیه می‌ کنیم که حداقل 2 بار در هفته ماهی به کار گیری کنید . ماهی به ادله دارا بودن اسیدهای چرب اُمگا-3 تاثیرات مفیدی برای تن دارااست .


مصرف میوه‌جات و صیفیجات نو هم که نیاز به تاکید ندارد . پزشکان سفارش می ‌کنند در روز دست کم 5 وعده میوه و صیفیجات نو را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید .ه خصوص کودکان لاغر، دختران ۱۳ یا این که ۱۴ ساله، خانم‌های جوان، پسران و اشخاصی که به بیماری کم‌خونی فقر آهن دچار هستند، روزمره حداقل ۶۰ و حداکثر ۱۵۰ گرم گوشت گوسفندی را به رخ کباب‌پز، کباب کوبیده، برگ یا چنجه تنظیم و مصرف نمایند .


در ضمن، برای اینکه هنگام طبخ غذاهایی نظیر آبگوشت به قیمت غذایی آن افزوده شود بهتر میباشد تکه‌های گوشت را با استخوان که ترکیباتی نظیر کلسیم و کلاژن دارد، بپزید .


خوردن مغز استخوان به خصوص برای اشخاص لاغر و کسانی که به کم‌خونی مبتلا هستند، مفید می‌باشد چون مقادیر فراوانی چربی، ترکیبات خون‌ساز به خصوص آهن و چربی‌های اثر گذار دارد .


ولی بایستی توجه داشته باشید که در اشخاص بزرگسال چاق، دارنده فشارخون بالا، مبتلا به بیماری قلبی و چربی خون بالا به هیچ عنوان از مغز استخوان استفاده نکنند .


[ امتیاز : ]
برچسب ها