close
کوتاه کننده لینک
معرفی مطالب جالب با لینک منبع

تبلیغات

درباره ما

بایگانی

آمار سایت

 • افراد آنلاین 1
 • بازدید امروز 46
 • بازدید دیروز 12
 • ورودی امروز از گوگل 0
 • ورودی دیروز از گوگل 0
 • بازدید این هفته 92
 • بازدید این ماه 141
 • بازدید این سال 683
 • بازدید کل 725
 • تعداد مطالب سایت 148
 • تعداد نظرات 0

شبکه های اجتماعیطراحی سایت در مشهد

در روزهای اخیر وب سایت کارانه ( kar96 ) وابسته به ستاد انتخاباتی محمد باقر قالیباف که مبادرت به ثبت‌نام از مردمان برای اخذ کارانه بعد از تعیین آقای قالیباف به ریاست‌جمهوری کرده بود , سروصدای زیاد متعددی به‌پا‌کرد . در‌این همهمه حرف‌های مختلفی در رابطه محل میزبانی و امنیت داده ها ثبت‌نام کنندگان ابلاغ شد . البته حقیقت داستان چه بود؟

سئو در مشهد

تارنما کارانه به سمت شعارهای انتخاباتی آقای قالیباف در طول روز پنج‌شنبه چهاردهم اردیبهشت ماه راه اندازی شد و با گاز خبر آن پیچید . البته در به عبارتی ساعت ها نخستین تلاش این وب سایت مختل شد . این گونه اختلال‌ها عموما به یک کدام از سه عامل زیر صورت می دهد :


وقوع یورش بزرگ DDoS یا این که تهاجم ها سایبری دیگر که وبسایت را از فعالیت می‌اندازد

یورش یوزرها بیشتراز گنجایش پیش‌بینی شده برای سرور تارنما

ناتوانی سامانه وب سایت یا این که سرور در پاسخگویی به تعداد متعددی از یوزرها

مجموعه فنی وب سایت کارانه ظاهرا خلل اتفاق افتاده را یکی دو مورد در آغاز چک کرده , و در فیض در به عبارتی شب به‌صورت آنلاین در خدمت همگانی توزیع محتوا و امنیت ابری کمپانی ابر آروان ثبت‌نام کرده‌اند تا فشار بر روی وب سایت کاهش یابد و در عین اکنون برعلیه هجوم ها متداول از تارنما مراقبت شود .


ابر آروان یک CDN یا این که کانال توزیع محتوا است که با داشتن نقاط دسترسی مختلف در سراسر کشور ایران و عالم قادر است با تحویل پرسرعت محتوا در نقاط گوناگون , سرعت تارنما را ارتقاء دهد و محافظت‌های امنیتی زیادی را نیز مهیا می آورد .


بعد از بحث‌ها و پیدایش شایعات گوناگون , در غایت طی روز یک شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه بعد از تکثیر اخباری بر اساس بسته شدن قریب‌الوقوع این وب سایت و از دسترس بیرون شدن وب سایت کارانه در نقاطی از مرزو بوم , آخر و عاقبت ساعت ۹ شب با فرمان قانونی کارگروه انتخاب مصادیق محتوای مجرمانه , ابر آروان هم مبادرت به انقطاع سرویس‌دهی بدین وب سایت کرد .


میزبانی و امنیت سایت کارانه

با دقت به اهمیت داده ها دریافتی در تارنما کارانه , بحث‌های متعددی در رابطه امنیت آن مطرح شد , و ازآنجاکه در زیر وب سایت هم عبارت «قدرت گرفته از ابر آروان» مندرج بود , بعضی به نادرست تصور کردند که میزبانی و سرویس‌دهی این وب سایت به وسیله ابر آروان انجام می گیرد .


کانال CDN ابر آروان با اضافه کردن یک لایه محافظتی بیش تر و قوی قادر است از وبسایت‌ها و سرویس‌های زیر اینترنت علیه گونه های گوناگون هجوم ها DDoS یا این که «منع خدمت توزیع‌شده» و بعضا اشکال دیگر هجوم ها همگانی سایبری مراقبت نماید . البته خیر خدمت میزبانی ارائه می دهد و خیر در اصل کنترلی روی محتوای توزیع شده و سایت ذی‌ربط دارااست تا بتواند امنیت بدون نقص وب سایت را تامین نماید ; در سود تامین امنیت وبسایت‌ها بیرون از مواقعی که ابر آروان پوشش میدهد , برعهده مجموعه فنی وب سایت است .


نمونه‌ای از خبرها اشتباه و ناآگاهانه در رابطه محل میزبانی و امنیت وب سایت کارانه


از آنجایی که کانال ابر آروان در کشورهای متفاوت عالم هم نقاط دسترسی داراست , عده‌ای با نگاه به نقشه کانال ابر آروان اینطور سود گرفتند که داده ها ثبت‌نام کنندگان در کشورهای فرنگی حفظ میگردد . در حالی که مقر داده ها یوزرها یک تارنما اصولا در دسترسی همگانی قرار ندارد و در فیض به وسیله ابر آروان هم نمی‌تواند در جای دیگری توزیع ‌شود . در‌این بین این پرسش پیش میاید که چرا افرادی که چه بسا علم اساس اینترنت و آی‌تی را ندارند و نمی‌توانند بین سرویس ها میزبانی و سرویس ها ‌CDN تشخیص بدهند , مبادرت به فعال سازی شبکه خبرها آی‌تی و نشر داده ها غلط می کنند .


طبق بررسی ابر آروان , سرور حساس تارنما کارانه که ابر آروان به آن متصل میشد در باطن کشور‌ایران قرار داشت , و داده ها یوزرها آن هم در جای دیگری به وسیله ابر آروان ذخیره نشده است . اما گویا است که مسئولیت تامین امنیت این داده ها برعهده مجموعه فنی خویش تارنما است .


بایستی بر این نکته هم تاکید کرد که امنیت سایبری مورد پیچیده‌ای است و جنبه‌های مضاعف متفاوتی داراست و استفاده گروه‌های سیاسی متعدد از سرویس ها پیشروی شرکت‎های دانش‌بنیان نشانگر قدر و بها این شرکت‎ها در سازوکار اقتصاد مقاومتی است .

[ امتیاز : ]
برچسب ها